Terapia par jest jedną z form psychoterapii oferowaną zarówno małżonkom, jak i partnerom tworzącym związek nieformalny.
Skupia się na problemach wnoszonych przez obie osoby będące w związku. Terapeuta pomaga parze w przezwyciężeniu poważnych konfliktów i przejściu przez sytuacje kryzysowe. Często praca w terapii koncentruje się na sposobach polepszenia obustronnego zaspokajania potrzeb, czerpania większej satysfakcji z bycia w związku, uporządkowania wzajemnych kontaktów. Pomaga przyjrzeć się mechanizmom mającym destrukcyjny wpływ na bliskość między partnerami i ograniczyć ich wpływ.
Terapia jest też pomocna w sytuacji podjętej już przez partnerów decyzji o rozstaniu. Pomaga wówczas w przejściu przez ten trudny emocjonalnie okres szanując zdanie i uczucia każdego z partnerów oraz wpływa na przekształcenie relacji małżeńskiej (partnerskiej) w możliwie najlepszą relację utrzymywaną po rozstaniu.
„Spotkanie dwóch osobowości przypomina kontakt dwóch substancji chemicznych: jeżeli nastąpi jakakolwiek reakcja, obie ulegają zmianie” (C.G.Jung).
To trafna analogia tego, jak tworzy się bliski związek – także ten, w którym partnerzy decydują się w którymś momencie na skorzystanie z pomocy psychoterapeuty.