Dla kogo psychoterapia?

Problemy, z którymi ludzie zgłaszają się na terapię są tak różne, jak różni jesteśmy my sami i jak różny jest sposób postrzegania i przeżywania przez nas świata. Podobnie, spektrum problemów, przy których psychoterapia daje pozytywne efekty jest niezwykle szerokie.

Najczęściej decydujemy się na pomoc psychoterapeuty, gdy czujemy się przytłoczeni, sfrustrowani, nieszczęśliwi i pragniemy to zmienić. Problemy w relacjach z najbliższymi, w pracy, niepowodzenia we wchodzeniu w intymne związki – to również pole do pracy terapeutycznej. Nadmiernie odczuwany niepokój, brak wiary we własne możliwości, duże wahania nastroju, niekontrolowana agresja to objawy, przy których psychoterapia może skutecznie i trwale pomóc. Podobnie inne symptomy, takie jak bezsenność, objawy somatyczne o niewyjaśnionej etiologii, uzależnienia, objawy z kręgu nerwic, np. fobie, ataki paniki oraz wszystko to, co sprawia psychiczny ból i z czym samemu trudno jest sobie poradzić – to powody zwrócenia się o pomoc do psychoterapeuty.

„(…) są dwa rodzaje bólu (…). Cierpienie fizyczne i cierpienie duchowe. Cierpienie fizyczne się znosi. Cierpienie duchowe się wybiera”. Eric-Emmanuel Schmitt, „Oskar i pani Róża”.